Archidiecezja krakowska

Archidiecezja krakowska pierwotnie – od 1000 r. – funkcjonowała jako Diecezja krakowska. Została erygowana przez papieża Sylwestra II i przez wiele wieków ulegała licznym podziałom. Archidiecezją ustanowiono ją w 1925 r. na mocy decyzji Piusa XI.

Metropolitą krakowskim jest Jego Ekscelencja ks. abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, a główną świątynią jest Katedra Wawelska, czyli bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Za życia było z nią związanych około 20 świętych i błogosławionych. Do Archidiecezji krakowskiej przynależy ponad 440 parafii. Liczba kapłanów posługujących w Archidiecezji oscyluje wokół 2000.

Do największych miast Archidiecezji krakowskiej należy: Kraków, Nowy Targ, Wadowice, Chrzanów, Myślenice, Wieliczka i Zakopane.

Sąd Metropolitalny Krakowski

Pierwszą instancję sądowniczą dla wszystkich spraw karnych, spornych i małżeńskich wniesionych z obszaru Archidiecezji krakowskiej stanowi Sąd Metropolitalny Krakowski (ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków). Na jego czele stoi Wikariusz Sądowy, czyli Oficjał. Obecnie tę funkcję pełni Przewielebny ks. dr Zbigniew Rapacz.

Sąd kościelny przede wszystkim zajmuje się sprawami o stwierdzenie nieważności małżeństwa – określanymi błędnie – jako „rozwód kościelny” czy „unieważnienie małżeństwa”. Jego jurysdykcja obejmuje także sprawy, których przedmiotem jest apelacja czy dyspensa. Adwokat kościelny zatwierdzony przy Sądzie Metropolitalnym Krakowskim formułuje także prośbę o dyspensę papieską od małżeństwa zawartego a niedopełnionego.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wskazuje, iż w 2017 r. w Archidiecezji krakowskiej odbyło się 196 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, z czego 101 (ok. 51%) zakończyło się wyrokiem pozytywnym, tj. wskazującym, iż sakramentalny związek małżeński został zawarty nieważnie. Więcej można przeczytać na forum, gdzie również znajduje się kontakt do sądu kościelnego.  

Kontakt

    W czym możemy Ci pomóc?


    Czytaj więcej