Diecezja radomska

Diecezja radomska jest jedną z 3 diecezji w metropolii częstochowskiej. Została wyodrębniona z Diecezji sandomiersko-radomskiej, a następnie ustanowiona w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Funkcję biskupa diecezjalnego sprawuje Jego Ekscelencja ks. dr Marek Solarczyk, a patronem jest św. Kazimierz Jagiellończyk.

Do głównych świątyń diecezji zalicza się katedrę Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, bazylikę św. Kazimierza w Radomiu, bazylikę św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie oraz bazylikę Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. W obrębie diecezji radomskiej znajduje się ponad 300 parafii skupionych w ponad 20 dekanatach. Ponad 800 kapłanów sprawuje tu posługę, a liczba wiernych przekracza 860 tysięcy.

Do największych miast diecezji radomskiej należy: Radom, Tomaszów Mazowiecki, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Opoczno, Końskie, Pionki, Kozienice, Szydłowiec, Suchedniów, Zwoleń i Białobrzegi.

Sąd Kościelny Radomski

Pierwszą instancję sądowniczą dla wszystkich spraw karnych, spornych i małżeńskich wniesionych z obszaru diecezji radomskiej stanowi Sąd Kościelny Radomski (ul. Jacka Malczewskiego 1, 26-610 Radom). Na jego czele stoi Wikariusz Sądowy, czyli Oficjał. Obecnie tę funkcję pełni Przewielebny ks. kan. dr Marek Polak.

Sąd kościelny przede wszystkim zajmuje się sprawami o stwierdzenie nieważności małżeństwa – określanymi błędnie – jako „rozwód kościelny” czy „unieważnienie małżeństwa”. Jego jurysdykcja obejmuje także sprawy, których przedmiotem jest apelacja czy dyspensa. Adwokat kościelny zatwierdzony przy Sądzie Kościelnym Radomskim formułuje także prośbę o dyspensę papieską od małżeństwa zawartego a niedopełnionego.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wskazuje, iż w 2017 r. w diecezji radomskiej odbyło się 89 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, z czego 33 (ok. 37%) zakończyło się wyrokiem pozytywnym, tj. wskazującym, iż sakramentalny związek małżeński został zawarty nieważnie. Więcej można przeczytać na forum, gdzie również znajduje się kontakt do sądu kościelnego.  

Kontakt

    W czym możemy Ci pomóc?


    Czytaj więcej