Diecezja sandomierska
Diecezja sandomierska jest jedną z 3 diecezji w metropolii lubelskiej. W 1818 r. została wydzielona z diecezji krakowskiej przez papieża Piusa VII. Od 1992 r., decyzją Jana Pawła II, jest diecezją sufraganalną metropolii lubelskiej. Stanowisko biskupa diecezjalnego obejmuje Jego Ekscelencja ks. dr Krzysztof Nitkiewicz. Patronami diecezji są św. Stanisław ze Szczepanowa – biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek – biskup i autor dokumentu Kronika Polski.
Za główne świątynie diecezji sandomierskiej uznaje się bazylikę katedralną Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, bazylikę konkatedralną Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, bazylikę pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, kolegiatę w Opatowie, kolegiatę w Ostrowcu Świętokrzyskim, kolegiatę w Klimontowie, kolegiatę św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Na uwagę zasługuje także parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Sulisławice. W jej obrębie znajduje się ponad 240 parafii, a posługuje ponad 690 kapłanów.
Do największych miast diecezji sandomierskiej należy: Ostrowiec Świętokrzyski, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Sandomierz, Staszów, Nisko, Nowa Dęba, Janów Lubelski, Połaniec, Opatów, Rudnik nad Sanem i Ożarów.
Sandomierski Sąd Biskupi
Pierwszą instancję sądowniczą dla wszystkich spraw karnych, spornych i małżeńskich wniesionych z obszaru diecezji sandomierskiej stanowi Sąd Biskupi (ul. Mariacka 8, 27-600 Sandomierz). Na jego czele stoi Wikariusz Sądowy, czyli Oficjał. Obecnie tę funkcję pełni Przewielebny ks. kan. dr Michał Grochowina.
Sąd kościelny przede wszystkim zajmuje się sprawami o stwierdzenie nieważności małżeństwa – określanymi błędnie – jako „rozwód kościelny” czy „unieważnienie małżeństwa”. Jego jurysdykcja obejmuje także sprawy, których przedmiotem jest apelacja czy dyspensa. Adwokat kościelny zatwierdzony przy Sandomierskim Sądzie Biskupim formułuje także prośbę o dyspensę papieską od małżeństwa zawartego a niedopełnionego.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wskazuje, iż w 2017 r. w diecezji sandomierskiej odbyło się 98 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, z czego 74 (ok. 75%) zakończyło się wyrokiem pozytywnym, tj. wskazującym, iż sakramentalny związek małżeński został zawarty nieważnie. Więcej można przeczytać na forum, gdzie również znajduje się kontakt do sądu kościelnego.
poniedziałek - piątek od 09:00 do 18:00