JAK „UNIEWAŻNIĆ” ŚLUB KOŚCIELNY?

Bardzo często jako prawnik i adwokat kościelny otrzymuję pytania dotyczące procesu o – niepoprawnie nazywany – „rozwód kościelny”.

Wielu z Was interesuje przede wszystkim to jak uzyskać tzw. „unieważnienie małżeństwa”, a w szczególności od czego zacząć.

„Unieważnienie” to nie to samo co nieważność

Czy można „unieważnić” ślub kościelny?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do istoty procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Proces o uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte nie jest tym samym co „unieważnienie małżeństwa”.

Kościół katolicki oraz – stanowione przez Niego – prawo kanoniczne posługuje się wyłącznie pojęciem stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Jego istotą jest udowodnienie, że kanoniczny związek małżeński w ogóle nie zaistniał, pomimo obecności duchownego, świadków oraz gości weselnych.

Dlatego też unieważnia się coś co było ważne, co miało miejsce, np. związek świecki (cywilny), zaś stwierdza się nieważność wówczas, gdy małżeństwo kościelne w ogóle nie zaistniało.

Dzięki temu nie sposób mówić o unieważnieniu czy rozwodzie w stosunku do małżeństwa kościelnego, gdyż można jedynie badać jego ważność przed sądem biskupim.

I w tym konkretnym przypadku kancelaria kanoniczna Ci pomoże.

Niezależnie od tego czy mieszkasz w większych miastach, typu: Warszawa, Kraków, Lublin, Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Radom czy też w nieco mniejszych, jak: Sandomierz, Gniezno, Zamość, Siedlce, Łowicz, Płock, Łomża, Drohiczyn czy Włocławek.

„Rozwód kościelny” – podstawy, przyczyny, przesłanki, powody

Prawo kanoniczne przewiduje kilka grup podstaw mogących spowodować wszczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:
– zrywające przeszkody małżeńskie,
– brak formy kanonicznej,
– niezdolność konsensualną,
– wady zgody małżeńskiej.

Pierwszą z przyczyn są zrywające przeszkody małżeńskie. Jest ich 12. Jedną z nich jest przeszkoda wieku, która zakazuje zawierania małżeństwa kościelnego kobiecie poniżej 14 roku życia i mężczyźnie poniżej 16 roku życia.

Ponadto występuje także przeszkoda niemocy płciowej, polegająca na niezdolności do współżycia małżeńskiego przynajmniej jednej ze stron. Impotencja nie jest jednak tym samym co bezpłodność.

Należy zwrócić na to uwagę, gdyż Obrońca Węzła Małżeńskiego podniesie to jako zarzut ewentualnego braku wystąpienia przeszkody zrywającej.

Druga grupa przesłanek dotyczy formy kanonicznej. Mówiąc najprościej obejmuje ona okoliczności towarzyszące ślubowi kościelnemu. Prawo kanoniczne wymaga, aby oprócz Państwa Młodych, w tej uroczystości brał udział ksiądz i świadkowie.

Jako prawnik kanoniczny zaznaczę, iż są oczywiście od tego wyjątki, np. w postaci nadzwyczajnej formy zawarcia małżeństwa, gdzie wystarczy obecność nupturientów i świadków, bez duchownego.

Trzecia grupa powodów obejmuje niezdolność konsensualną (np. choroba psychiczna, osobowość psychopatyczna, alkoholizm, narkomania, seksoholizm, uzależnienie od hazardu, homoseksualizm czy niedojrzałość emocjonalna) oraz wady zgody małżeńskiej (np. niechęć do ślubu w Kościele katolickim, zdrady małżeńskie, wykluczenie potomstwa, przymus i bojaźń).

Obie te kategorie mogą być podstawą wszczęcia procesu o uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte.

Adwokat kościelny adwokatowi nie równy

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpocznij od skontaktowania się z adwokatem kościelnym i opisania mu historii swojego małżeństwa.

Bądź czujny i wystrzegaj się wszystkich adwokatów czy radców prawnych, nie mających ukończonych studiów z zakresu prawa kanonicznego oraz nie posiadających zatwierdzenia przy danym sądzie kościelnym.

Ogłaszają się oni zarówno w aglomeracjach typu: Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin jak i w ośrodkach miejskich, np.: Bielsko-Biała, Kielce, Olsztyn, Przemyśl, Tarnów, Rzeszów, Szczecin.

Taki „prawnik kanonista” nie może występować w procesie o „unieważnienie ślubu kościelnego” przed sądem biskupim i najczęściej udzieli błędnej porady prawnej za którą i tak będziesz zmuszony zapłacić.

O tym jakie wymogi musi spełniać adwokat kanoniczny przeczytasz tutaj: pokaż.

Adwokat sądu kościelnego sprawdzony. Co dalej?

Następnie skorzystaj z porady prawnej. Dzięki temu prawnik kościelny przekaże Ci jasną informację o Twoich szansach w procesie.

Nasza kancelaria prawa kanonicznego umożliwia uzyskanie takich informacji na dwa sposoby. Zajmie Ci to ok. 10 minut i – co najważniejsze – bez ponoszenia wstępnych kosztów.

1. Wypełnij teraz online – nawet z poziomu telefonu – formularz kontaktowy znajdujący się tutaj: pokaż
albo
2. Pobierz, wypełnij na komputerze i prześlij na nasz adres e-mail formularz kontaktowy znajdujący się tutaj: pokaż.

Jeżeli masz problemy z edytowaniem formularza, to powinieneś kliknąć w opcję „Włącz edytowanie” na samej górze dokumentu.

„Rozwód kościelny” w 45 dni?

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa może być rozpatrywany nie tylko w trybie zwykłym (zwyczajnym), lecz także jako proces skrócony przed Biskupem (processus brevior coram Episcopo).

Proces ten umożliwia zmniejszenie czasu postępowania o tzw. „unieważnienie małżeństwa” z kilku lat do kilku miesięcy.

Sprawdź czy w Twoim przypadku będzie to możliwe: JAK UZYSKAĆ „ROZWÓD KOŚCIELNY” W ZALEDWIE DWA MIESIĄCE?

4.8/5 - (34 votes)


    Czytaj więcej

    4.6 15 votes
    Article Rating
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments