Adwokat kościelny – Białystok, Ełk, Łomża

Kancelaria prawa kanonicznego Dawid Niemczycki zapewnia profesjonalną pomoc w sprawach o tzw. „rozwód kościelny”. Białystok to miasto, w którym znajduje się biuro kancelarii kanonicznej, jednak oferta kierowana jest również do mieszkańców Ełku, Łomży oraz pozostałych miejscowości województwa podlaskiego (i nie tylko).

Zapewniamy fachową obsługę i indywidualne podejście do każdej sytuacji. Adwokat kościelny z naszej kancelarii zapewni poradę prawną, pomoże w ocenie zasadności sprawy o – niepoprawnie określane – „unieważnienie ślubu kościelnego” oraz będzie reprezentował Klienta jako pełnomocnik i adwokat prawa kanonicznego przed oficjalnymi instytucjami, takimi jak Sąd Metropolitalny Białostocki, Sąd Biskupi Diecezji Ełckiej, Sąd Biskupi w Łomży.

Adwokat kościelny Białystok

Profesjonalny prawnik kościelny Białystok

Tzw. „rozwód kościelny” Białystok (Ełk, Łomża)

Cudzysłów w używanych określeniach nie jest przypadkowy. „Unieważnienie ślubu kościelnego” i „rozwód kościelny” to niepoprawne nazwy, odnoszące się do procedury stwierdzenia nieważności małżeństwa. W przeciwieństwie do cywilnej procedury, nie chodzi tu wcale o zakończenie istniejącego związku. Głównym celem postępowania jest udowodnienie, że małżeństwo w ogóle nie zaistniało, ponieważ wystąpiły (przed lub po akcie sakramentu) konkretne przesłanki uniemożliwiające poprawne jego zawarcie.

Wspomniane powody nie mogą być ustalane swobodnie. Są one jasno określone w przepisach prawa kanonicznego. W przypadku wątpliwości co do ich zasadności warto skonsultować się ze specjalistą, którym jest prawnik kanonista, określany często jako adwokat od (do) „rozwodu kościelnego” czy prawnik kanoniczny. Adwokat kościelny (Białystok, Ełk, Łomża lub pobliskie miejscowości) z naszej kancelarii pomoże ustalić najważniejsze kwestie i podjąć ostateczną decyzję o podjęciu odpowiednich działań, tj. wniesieniu skargi powodowej, określanej niepoprawnie jako pozew lub wniosek o „unieważnienie małżeństwa kościelnego”.

Jaka jest rola adwokata kościelnego?

Reguły procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa są ściśle określone w prawie kanonicznym. Aby prawidłowo przejść przez całą procedurę, należy mieć kompletną wiedzę na temat kluczowych przepisów oraz właściwe kompetencje i doświadczenie. Obecność prawnika kościelnego jest zresztą niezbędna, bowiem instytucje kościelne akceptują jedynie wyspecjalizowane osoby o nieposzlakowanej opinii do roli reprezentanta interesów Klienta przed sądem biskupim lub trybunałem kościelnym.

Do zadań adwokata kanonicznego w naszej kancelarii kanonicznej (Białystok, Ełk, Łomża) należy m.in.:

Stwierdzenie nieważności małżeństwa Białystok
Rozwód kościelny Białystok
  • świadczenie fachowych porad z zakresu prawa kościelnego,
  • merytoryczna ocena sytuacji i pomoc w podjęciu decyzji o ewentualnym złożeniu wniosku o tzw. „unieważnienie ślubu”, „rozwód kościelny” – czyli stwierdzenie nieważności małżeństwa.
  • ocena materiału dowodowego, w szczególności świadków mogących potwierdzić proponowany tytuł nieważności małżeństwa,
  • formułowanie wniosków, dokumentów, ocena akt sprawy i odnoszenie się do ich treści, zgodnie z procedurą określną przez prawo kanoniczne,
  • reprezentowanie Klienta jako pełnomocnik i adwokat ad causam (ad casum) przed sądem kościelnym,
  • doprowadzenie do pomyślnego zakończenia sprawy, czyli uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa.

To oczywiście jedynie najważniejszy wycinek pracy, jaką wykonać musi adwokat kościelny. Korzystając z naszych usług, można mieć pewność kompleksowej obsługi i profesjonalizmu w podejściu do każdej sytuacji.

Kancelaria kanoniczna Białystok, Ełk, Łomża – Adwokat kościelny Dawid Niemczycki

Kompleksową pomoc prawną w procesie o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego można o otrzymać przed każdym sądem kościelnym. W celu oceny swoich szans, warto skorzystać z konsultacji prawnej. Aby ją otrzymać wystarczy wypełnić niniejszy formularz kontaktowy: pokaż .

W celu osobistego spotkania zapraszamy do wizyty w białostockim biurze naszej kancelarii. Wszelkie informacje na temat biura znajdują się tutaj: pokaż.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w 45 dni

Kancelaria kanoniczna i pracujący w niej adwokat kościelny umożliwi także skierowanie sprawy o tzw. „rozwód kościelny” do procesu skróconego. Prawo kanonicze określa, że czas trwania tej procedury wynosi 45 dni (w praktyce kilka miesięcy).

Czym jest proces skrócony przed biskupem oraz jakie powody umożliwią jego zainicjowanie można przeczytać tutaj: pokaż

Kontakt

    W czym możemy Ci pomóc?


    Czytaj więcej