Adwokat kościelny – Poznań, Gniezno, Kalisz

Kancelaria Kanoniczna Dawid Niemczycki specjalizuje się w pomocy prawnej dotyczącej tzw. „rozwodów kościelnych” (jest to tak naprawdę błędna nazwa procedury stwierdzenia nieważności małżeństwa). W zakres usług wchodzą zarówno porady prawne, jak i pełna współpraca oraz reprezentacja Klienta jako pełnomocnik i adwokat kościelny przed oficjalnymi instytucjami kościelnymi. Nasze biuro znajduje się w takich miastach jak: Poznań, Gniezno i Kalisz. Dzięki temu swoją ofertę kierujemy do mieszkańców archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej.

Adwokat kościelny Poznań

Profesjonalny prawnik kościelny Radom i Kielce

Czym zajmuje się adwokat kościelny?

Adwokat kościelny to prawnik kanonista, który doskonale zna przepisy prawa kanonicznego i ma pełny tytuł do reprezentowania Klientów przed sądem oraz trybunałem kościelnym, zwłaszcza gdy sprawa toczy się przed takimi sądami biskupimi jak: Metropolitalny Sąd Duchowny w Poznaniu, Trybunał Metropolitalny w Gnieźnie oraz Sąd Biskupi w Kaliszu. W głównej mierze chodzi naturalnie o błędnie zwane „unieważnienie ślubu”. Chcąc dopełnić wszelkich formalności i prawidłowo przebrnąć przez ustaloną procedurę, pomoc prawnika kościelnego okazuje się niezwykle przydatna, a w wielu przypadkach wręcz niezbędna.

Czym jest właściwie „rozwód kościelny”?

Osoby poszukujące fachowej pomocy w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, oprócz standardowej frazy: „Adwokat kościelny Poznań”, korzystają najczęściej z wyrażeń „rozwód kościelny Poznań” lub „unieważnienie ślubu/małżeństwa Poznań”. Warto zaznaczyć, że te nazwy są niepoprawne z punktu widzenia prawa kanonicznego. Przede wszystkim cały proces ma na celu wykazanie, że małżeństwo już od samego początku zawarte było w sposób nieprawidłowy. Nie chodzi tutaj bynajmniej o jego zakończenie (co ma miejsce w przypadku rozwodów cywilnych). Powody umożliwiające wydanie pozytywnego wyroku odnoszą się jednoznacznie do sytuacji, w której ślub nie może być uznany na gruncie prawa kościelnego.

pozew o rozwód kościelny

Kościelne „unieważnienie małżeństwa” – szczegółowa procedura

Aby uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa – zwykle niepoprawnie określane jako „rozwód kościelny” czy „unieważnienie ślubu kościelnego” – należy przygotować się na procedurę szczegółowo zdefiniowaną w przepisach prawa kanonicznego. Warto zaznaczyć, że poznańska kancelaria kanoniczna Dawid Niemczycki zapewnia pełną pomoc i merytoryczne wsparcie w zakresie poniższych działań.

1. Pierwszym etapem jest złożenie skargi powodowej określanej błędnie jako wniosek lub pozew. Jeżeli sąd kościelny przychyli się do wniosku, następuje drugi etap. Warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku omawianej diecezji właściwym organem będzie Metropolitarny Sąd Duchowny w Poznaniu, Trybunał Metropolitalny w Gnieźnie lub Sąd Biskupi w Kaliszu.

2. W tym momencie rozpoczyna się proces o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego, a drugi małżonek otrzymuje 15 dni na odniesienie się do powodów zawartych we wniosku. Adwokat kościelny również może pomoc stronie pozwanej przygotować odpowiedź na skargę powodową.

3. Kolejny etap niepoprawnie nazywanego „unieważnienia małżeństwa kościelnego” to szeroko zakrojone postępowanie dowodowe, które ma wykazać tytuł nieważności zawartego sakramentu. Wśród nich główną rolę odgrywają świadkowie oraz biegły kościelny, którzy są w stanie potwierdzić proponowany w skardze tytuł prowadzący do uznania sakramentalnego związku małżeńskiego za nieważnie zawarty.

4. Powyższe postępowanie dowodowe kończy publikacja akt, dzięki której obydwie strony mogą zapoznać się z pełną dokumentacją. Adwokat kościelny szczegółowo analizuje sytuację i zyskuje możliwość przedstawienia dodatkowych dowodów lub ustosunkowania się do treści akt poprzez głos obrończy.

5. W tym samym czasie następuje głos obrończy (w postaci pisemnej) oraz do sprawy odnosi się Obrońca Węzła Małżeńskiego. W przypadku braku dodatkowych głosów polemicznych żadnej ze stron następuje ogłoszenie wyroku: „unieważnienie małżeństwa” (poprawnie: stwierdzenie nieważności małżeństwa) lub też zachowanie dotychczasowego stanu wobec braku wystarczających przesłanek.

6. W przypadku braku wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa, istnieje możliwość zainicjowania postępowania apelacyjnego przed sądem drugiej instancji. Adwokat kościelny zajmie się przygotowaniem apelacji oraz jej uzasadnieniem (poparciem). Apelacja musi zostać wniesiona w terminie 15 dni.

Rozprawa o rozwód kościelny

Profesjonalna pomoc w formułowaniu dokumentów oraz reprezentowanie Klientów przed instytucjami kościelnymi to usługi, w których specjalizuje się nasza kancelaria kanoniczna – Poznań to siedziba lokalnego oddziału, ale warto pamiętać o tym, że jesteśmy obecni we wszystkich diecezjach, także na obszarze archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej. Dzięki temu kancelaria kanoniczna – Gniezno oraz kancelaria kanoniczna – Kalisz jest w stanie pomóc osobie zainteresowanej procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Pomagamy niezależnie od miejsca zamieszkania czy zawarcia małżeństwa.

Adwokat od rozwodów Radom i Kielce

Kluczowy jest istotny powód

Na samym początku procedury warto zasięgnąć porady specjalisty. Nasza kancelaria prawa kanonicznego (Poznań, Gniezno i Kalisz) umożliwia konsultację prawną, dzięki której można dowiedzieć się, czy istnieją szanse na pozytywne zakończenie sprawy.
W tym celu wystarczy wypełnić niniejszy formularz kontaktowy: pokaż. Po jego otrzymaniu adwokat kościelny przedstawi wszystkie niezbędne informacje.

Adwokat kościelny (Poznań, Gniezno i Kalisz), to miejsce, w którym można odwiedzić kancelarię kanoniczną Dawid Niemczycki osobiście, ale udzielamy również porad telefonicznych lub mailowych. Konieczne jest rozważenie powodów, które mogłyby wskazać na nieważność zawartego ślubu. Wszystkie podstawy i przyczyny dokładnie zostały opisane w odnośnym dziale na stronie internetowej kancelarii. Jeżeli potrzebne są bardziej szczegółowe informacje, zapraszamy serdecznie do kontaktu: pokaż.

Adwokat kościelny Poznań, Gniezno, Kalisz – Dawid Niemczycki

Do skorzystania z usług poznańskiej kancelarii kanonicznej zapraszamy zarówno mieszkańców stolicy Wielkopolski, jak i wszystkie osoby podlegające pod tę archidiecezję, jak i archidiecezję z siedzibą w Gnieźnie, czy diecezję ze stolicą w Kaliszu. Wiedza, doświadczenie i doskonała znajomość prawa kanonicznego dają pewność profesjonalnego podejścia do sprawy o tzw. „unieważnienia ślubu” oraz zapewnienie fachowego wsparcia podczas wszystkich etapów „rozwodu kościelnego” – czyli prawnego stwierdzenia nieważności małżeństwa, przy której pomoc świadczy wyspecjalizowany adwokat kanoniczny, nazywany także jako adwokat od (do) „rozwodu kościelnego”.

Adwokat od rozwodów Poznań
Kontakt

    W czym możemy Ci pomóc?


    Czytaj więcej