Adwokat kościelny Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg
Kancelaria Kanoniczna Dawid Niemczycki świadczy kompleksowe usługi prawne w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (często mylnie określanym jako „rozwód kościelny” lub „unieważnienie małżeństwa”). Oferta kierowana jest do mieszkańców takich miast jak: Szczecin, Kamień Pomorski, Świnoujście, Koszalin, Kołobrzeg i Stargard. Dzięki temu prawnik kanonista udzieli fachowej i kompleksowej pomocy prawnej w procesie o uznanie małżeństwa sakramentalnego za nieważnie zawarte na obszarze całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Adwokat kościelny to szczególny przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości w Kościele katolickim, który specjalizuje się w przepisach prawa kanonicznego i posiada pełny tytuł do reprezentowania swoich klientów przed sądami, trybunałami oraz pozostałymi instytucjami kościelnymi jako adwokat sądu kościelnego czy prawnik kanoniczny. Zwłaszcza gdy sprawa rozpatrywana jest przez: Sąd Metropolitalny w Szczecinie oraz Sąd Biskupi w Koszalinie.
W przypadku tzw. „rozwodów kościelnych” pomoc jaką niesie adwokat kanoniczny (nazywany niepoprawnie jako adwokat od (do) „rozwodu kościelnego”) staje się niezbędna, z powodu konieczności dostosowania się do sztywnej procedury oraz przygotowania niezbędnych dokumentów.
Należą do nich w szczególności: skarga powodowa (określana niepoprawnie jako wniosek lub pozew), odpowiedź na uwagi, które przygotował Obrońca Węzła Małżeńskiego, replika z argumentami sporządzonymi przez psychologa, psychiatrę lub seksuologa (biegły kościelny), głos obrończy, apelacja i jej uzasadnienie (poparcie). Szczeciński adwokat kościelny pomoże osobie zainteresowanej procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Tzw. „rozwód kościelny” Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg
Rozwodem czy unieważnieniem małżeństwa, w przypadku cywilnych procedur, nazywamy sytuację, gdy oficjalnie (urzędowo) jest ono rozwiązywane. Może być spowodowany ustaniem szeroko pojętego pożycia małżeńskiego, czy tak naprawdę jakimkolwiek innym powodem – jeżeli małżonkowie zgadzają się co do samego faktu zakończenia związku.
W przypadku omawianej procedury kościelnej sytuacja jest zupełnie inna – jak sama nazwa wskazuje, jest to stwierdzenie nieważności małżeństwa. Nie chodzi o to, aby zakończyć trwający związek, ale wykazać, że tak naprawdę on nigdy de facto nie zaistniał. Adwokat kościelny zbiera najważniejsze dowody i dokumenty, a następnie udowadnia przed sądem kościelnym, że istnieją powody, które dyskwalifikują nieprawnie zawarty sakrament.
Osoby zainteresowane często trafiają na naszą ofertę, wyszukując frazy typu: „adwokat kościelny Szczecin”, „rozwód kościelny Szczecin” (oraz pozostałe miejscowości – Kamień Pomorski, Świnoujście, Koszalin, Kołobrzeg, Stargard), jednak warto mieć świadomość nieprawidłowości tej nazwy.
Jak przebiega proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
Przebieg procesu o uznanie nieważności zawartego sakramentu małżeństwa jest jasno określony w prawie kanonicznym i niemal zawsze wygląda podobnie. Warto wskazać na najważniejsze etapy, przez które należy przebrnąć.
- Złożenie skargi powodowej – w przypadku stolicy województwa zachodniopomorskiego odnośnym organem będzie Sąd Metropolitalny w Szczecinie .
- Przyjęcie skargi (wniosku, pozwu), rozpoczęcie procesu (w tym czasie małżonek wnioskodawcy otrzymuje 15 dni na odniesienie się do wskazywanych powodów).
- Postępowanie dowodowe, na które składają się m.in. oświadczenia stron, zeznania świadków oraz – niekiedy – opinia biegłego..
- Publikacja akt, z którymi zapoznają się strony. Mogą one odnieść się do wskazanych wniosków lub przedłożyć nowe dowody w sprawie.
- Głos obrończy oraz wnioski Obrońcy Węzła Małżeńskiego.
- Ogłoszenie wyroku.
Na wszystkich wymienionych etapach niezbędne okazuje się wsparcie adwokata kościelnego. Szczecin to miasto, w którym mieści się biuro naszej kancelarii, oferującej szerokie wsparcie podczas przygotowań do procesu, a także wszystkich jego etapów.
Kancelaria kanoniczna Szczecin – Dawid Niemczycki
Oprócz pomocy przy niepoprawnie nazywanym „unieważnieniu ślubu kościelnego” kancelaria kanoniczna (Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg) zapewnia również profesjonalne porady prawne w tym zakresie
W przypadku braku pewności co do adekwatności powodów do stwierdzenia nieważności zawartego małżeństwa, warto skorzystać z rekomendacji, która pozwoli uwypuklić podstawy mogące spowodować – błędnie określany – „rozwód kościelny”, czyli stwierdzenie nieważności małżeństwa. W tym celu wystarczy wypełnić niniejszy formularz kontaktowy: pokaż.
Możliwym jest także osobiste spotkanie w biurze, którego adres znajduje się tutaj: pokaż lub rozmowa telefoniczna, podczas której zostaną wyjaśnione wszelkie kwestie. Kancelaria prawa kanonicznego posiada także biuro w Szczecinie,, ale obszar działalności kancelarii to cała archidiecezja szczecińsko-kamieńska oraz diecezja koszalińsko-kołobrzeska – w tym Kamień Pomorski, Świnoujście, Koszalin, Kołobrzeg i Stargard.
poniedziałek - piątek od 09:00 do 18:00