NARKOTYKI A „ROZWÓD KOŚCIELNY”

Służąc pomocą prawną jako prawnik i adwokat kościelny niejednokrotnie spotykam się z pytaniami o możliwość przeprowadzenia procesu o „unieważnienie ślubu kościelnego” z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Wśród nich czołową pozycję zajmuje narkomania, czyli uzależnienie od narkotyków, które co raz częściej pojawia się na wokandzie procesu o „unieważnienie małżeństwa”.

Co to są narkotyki?

Nie sposób wskazać jednej wyczerpującej definicji narkotyków. To, co je łączy to fakt, iż są to środki uzależniające.

Zaliczamy do nich zarówno substancje naturalne (np. opium, morfina, heroina, metadon, kodeina, marihuana, haszysz, kokaina), syntetyczne (np. metamfetamina, ecstasy), jak i te o właściwościach psychotropowych (np. leki normotymiczne, leki psycholeptyczne oraz leki psychoanaleptyczne). Środki te oddziaływają na ośrodkowy układ nerwowy.

Czym jest narkomania?

Podkreśla się, iż pod pojęciem narkomanii należy rozumieć uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w szczególności tych, których obrót jest zabroniony.

Substancje te mają destrukcyjny wpływ na ludzki mózg – a ściślej rzecz ujmując – poprzez oddziaływanie na układ nagrody znajdujący się w mózgu.

Po zażyciu narkotyków neurony uwalniają dopaminę, wywołując uczucie euforii i satysfakcji.

Jak rozpoznać uzależnienie?

Pod pojęciem „uzależnienia” od narkotyków należy rozumieć nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.

Do cech pozwalających rozpoznać uzależnienie od narkotyków należą:
• przymus zażywania narkotyków,
• chęć zdobycia narkotyków za wszelką cenę i wszystkimi sposobami,
• głód narkotyczny, czyli zaburzenia pojawiające się u narkomanów po zaprzestaniu przyjmowania narkotyków, np. nerwowość, lęk, depresja, drgawki, bezsenność, nudności, bóle mięśni.

Objawy narkomanii

Podstawowymi objawami uzależnienia od narkotyków są zmiany w wyglądzie i zachowaniu, np. przekrwione białka oczu i rozszerzone źrenice, nadpobudliwość przeplatana sennością i apatią.

Objawy narkomanii uwidaczniają się także poprzez specyficzny zapach jamy ustnej i chroniczny katar, ograniczanie kontaktów międzyludzkich, zaburzenia koncentracji i pamięci, upośledzenie umiejętności logicznego myślenia, osłabienie zachowań intuicyjnych, wychudzenie, przewlekłe zapalenia krtani i oskrzeli, napady kaszlu.

W kolejnej fazie wyżej wymienione objawy nasilają się, a dodatkowo osoba uzależniona zamyka się w sobie, stając się agresywna.

W ostatniej zaś fazie pojawiają się tak zwane paranoje narkotyczne – uzależniony traci pewność siebie i poczucie własnej wartości, kłamie, często dochodzi do nagłych wybuchów agresji, które mogą prowadzić do kłopotów z prawem.

Czy narkomania stanowi podstawę w procesie o „rozwód kościelny”?

Narkomania stanowi bardzo silną podstawę w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Aby jednak „unieważnienie ślubu kościelnego” doszło do skutku, należy je udowodnić.

Można to zrobić poprzez kilka poniższych środków dowodowych:
• oświadczenie strony uzależnionej, czyli przyznanie się w sądzie kościelnym, iż dochodziło do zażywania narkotyków zarówno przed, jak i po ślubie,
• oświadczenie współmałżonka, czyli wskazanie, iż druga strona była uzależniona od narkotyków,
• wyciąg, odpis, kopia dokumentacji medycznej potwierdzającej uzależnienie od narkotyków jednej ze stron,
• zeznania świadków, czyli osób, które znały stronę przed i po ślubie i są w stanie potwierdzić jej uzależnienie od narkotyków,
• opinia biegłego psychologa lub psychiatry sporządzona na podstawie bezpośredniego badania strony uzależnionej albo – w razie braku udziału strony w procesie o „rozwód kościelny” – na podstawie analizy akt sprawy.

Jak kancelaria prawa kanonicznego może Ci pomóc?

Kancelaria Kanoniczna zapewni Ci wsparcie w procesie o „rozwód kościelny” przed każdym sądem kościelnym w Polsce.

Sprawdź gdzie uzyskasz „unieważnienie ślubu kościelnego”: pokaż.

5/5 - (10 votes)


    Czytaj więcej

    5 1 vote
    Article Rating
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments