Jak uzyskać „rozwód kościelny” w zaledwie dwa miesiące?

„Unieważnienie ślubu” to długotrwały proces. Średnio trwa on ok. 2 lat, a czasami i dłużej.

Co musi się wydarzyć, żeby dostać „rozwód kościelny” w zaledwie kilka miesięcy? Jakie warunki należy spełnić? I jak uzasadnić swoją prośbę?

Proces skrócony

Zanim omówię wszystkie szczegóły, dodam, że ekspresowe stwierdzenie nieważności małżeństwa jest możliwe od 2015 r. Odbywa się ono w ramach procesu skróconego.

To wszystko wprowadził papież Franciszek w motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus.

Tyle teorii. Teraz skupimy się na warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać „rozwód kościelny” w ciągu kilku miesięcy.

Konsultacja z adwokatem kościelnym

Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z adwokatem kościelnym i przedstawienie mu historii swojego małżeństwa. W naszej Kancelarii zrobisz to bez zbędnej zwłoki.

Możesz zrobić to na kilka sposobów: dzwoniąc lub pisząc albo przesyłając formularz kontaktowy.

Możesz go przesłać na dwa sposoby:
a) wypełnij teraz online – nawet z poziomu telefonu; znajduje się on tutaj albo
b) pobierz, wypełnij na komputerze i prześlij na nasz adres e-mail: formularz kontaktowy znajdujący się tutaj.

W ciągu maksymalnie 24 godzin adwokat kościelny skontaktuje się z Tobą i opowie o kosztach, czasie trwania i Twoich szansach w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Współpraca byłych małżonków

Kiedy otrzymałeś jasną informację, że Twoja sprawa nadaje się do procesu skróconego, to następuje kolejny krok. Polega on na sporządzeniu wniosku o „unieważnienie małżeństwa”, czyli skargi powodowej.

Pewnie powiesz: „w procesie zwykłym też to występuje”. Masz rację, tylko że w tym przypadku skargę powodową złożyć muszą obydwoje małżonków.

I znów zapytasz: „jak to zrobić?”. Wystarczy, że Twój adwokat kościelny sporządzi wraz z Tobą skargę powodową, a Twój były współmałżonek wyrazi zgodę.

Jak ma to zrobić? Wystarczy, że podpisze skargę powodową o „unieważnienie ślubu”. A następnie zrobisz to Ty. I w taki oto prosty sposób spełniliście jedną z dwóch przesłanek.

Małżeństwo „oczywiście” nieważne

Same podpisy nie wystarczą, gdyż skarga powodowa musi mieć solidne podstawy. I to jest ten drugi warunek.

Aby go spełnić, należy wskazać takie okoliczności, które nie wymagają przeprowadzenia dokładniejszego badania albo dochodzenia.

Co to znaczy? Muszą one w sposób oczywisty wskazywać na nieważność małżeństwa i być poparte zeznaniami (głównie świadków) lub dokumentami (np. medycznymi), które potwierdzą, iż w tym konkretnym przypadku możemy mówić o sporych szansach na „unieważnienie ślubu kościelnego” w procesie skróconym.

Jakie to mogą być okoliczności?

Wyróżniamy kilka rodzajów takich okoliczności. Na uwagę zasługuje przede wszystkim:
• brak wiary, który może prowadzić do symulacji konsensu lub błędu determinującego wolę (np. niechęć do ślubu w Kościele katolickim),
• krótki czas pożycia małżeńskiego (np. rozwód cywilny po kilku tygodniach lub miesiącach od momentu zawarcia małżeństwa),
• aborcja dokonana dla uniknięcia zrodzenia potomstwa. Nie ma tu znaczenia legalność owej aborcji z punktu widzenia Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Zdrada i bezpłodność także się liczy?

Ustawodawca wyróżnia także:
• uporczywe pozostawanie w relacji pozamałżeńskiej w czasie zawierania małżeństwa lub wkrótce po ślubie. Odnosi się to do zdrad przed i po zawarciu małżeństwa,
• podstępne zatajenie:
– bezpłodności,
– poważnej choroby zakaźnej (np. HIV, AIDS, wścieklizna, borelioza, gruźlica),
– potomstwa z wcześniejszego związku,
– pozbawienia wolności (czyli kary „więzienia”).

A nieoczekiwana ciąża?

Do przyczyn pozwalających wszczęcie procesu skróconego zaliczamy także:
• zawarcie małżeństwa z przyczyny całkowicie obcej życiu małżeńskiemu (np. w celu nabycia majątku drugiego małżonka) lub wynikającej z nieoczekiwanej ciąży kobiety,
• użycie przemocy fizycznej w celu wymuszenia konsensu (np. groźba bezprawna na krótko przed ślubem),
• brak używania rozumu potwierdzony dokumentacją medyczną (np. schizofrenia).

Nie wiesz od czego zacząć „unieważnienie ślubu”?

Jeżeli choć jedna z tych okoliczności miała miejsce w Twoim byłym małżeństwie, nie czekaj i już dziś rozpocznij procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje: od czego zacząć „rozwód kościelny”.

4.6/5 - (67 votes)


    Czytaj więcej

    4.6 14 votes
    Article Rating
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments