JAK UZYSKAĆ „ROZWÓD KOŚCIELNY” ZA GRANICĄ? CZYLI „UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA” NIE TYLKO W UK, NIEMCZECH I USA

Niejednokrotnie jako prawnik i adwokat kościelny spotykam się z pytaniami dotyczącymi możliwości rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Bardzo często zagadnienie to jest poruszane przez osoby zamieszkujące za granicą, które chcą uzyskać tzw. „rozwód kościelny”.

Najczęściej dotykana jest kwestia możliwości wszczęcia postępowania o tzw. „unieważnienie małżeństwa” w UK, Niemczech i USA, gdzie pierwsze skrzypce gra Chicago.

Głównym zagadnieniem jest możliwość przeprowadzenia takiego procesu oraz szanse osoby zainteresowanej na tzw. „unieważnienie ślubu kościelnego”.

„Rozwód kościelny” a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa nie jest tym samym co „rozwód kościelny”, „unieważnienie małżeństwa”, czy „unieważnienie ślubu kościelnego”.

Wyłącznie poprawnym pojęciem – z punktu widzenia prawa kanonicznego oraz doktryny Kościoła katolickiego – jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. Polega ono na wykazaniu, że małżeństwo kanoniczne w ogóle nie zaistniało, pomimo obecności księdza, świadków i zaproszonych gości, a nawet w obliczu udanego wesela.

Postaram się to zobrazować, porównując oba procesy. W procesie o rozwód świecki (cywilny) dowodzi się zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, skupiając się głównie na okresie po zawarciu małżeństwa.

W tym przypadku nie bada się czy małżeństwo istnieje, gdyż zostało ono ważnie zawarte, tylko stara się je rozwiązać, wskazując, iż pomiędzy stronami nie istnieje żadna więź (fizyczna, duchowa, czy gospodarcza).

W przypadku zaś procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa bada się moment jego zaistnienia, skupiając się na okresie przed zawarciem małżeństwa. Dlatego też nie rozwiązuje się, ani nie rozdziela małżeństwa, gdyż – jeżeli sąd biskupi wyda wyrok stwierdzający nieważność – to nie ma małżeństwa, bo ono nie istnieje, przez co nie ma czego rozwiązywać czy rozwodzić.

Czy przebywając za granicą można się starać o „rozwód kościelny”?

Fakt zamieszkiwania, czy tylko przebywania za poza granicami Polski nie stanowi przeszkody w rozpoczęciu procesu o błędnie określany „rozwód kościelny”.

Wynika to wprost z przepisów prawa kanonicznego, które wskazują, iż prowadzenie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest możliwe w sądzie kościelnym, który swoją jurysdykcją obejmuje miejsce zawarcia małżeństwa, czy też trybunał kościelny miejsca, w którym faktycznie trzeba będzie zebrać większość dowodów.

Dlatego też nie jest koniecznym kierowanie sprawy do sądu biskupiego w którym jedna ze stron lub obie strony mają stałe lub tymczasowe zamieszkanie, co w tym przypadku pokrywa się z innym państwem, niż Polska.

Oczywiście możliwym jest prowadzenie sprawy za granicą. Nasza kancelaria kanoniczna posiada biuro w Wielkiej Brytanii. Filia znajduje się w mieście Doncaster, w okolicy takich miast jak: Leeds, Sheffield i Manchester. Dzięki temu wykwalifikowany adwokat kościelny udzieli pomocy w procesie o – błędnie określane – „unieważnienie małżeństwa” na miejscu.

Jednakże uwzględniając istnienie bariery językowej dla strony powodowej lub pozwanej, jak i świadków, dogodniejszym rozwiązaniem jest prowadzenie sprawy o – niepoprawnie nazywany – „rozwód kościelny” w Polsce.

Jeżeli Ty i Twój były małżonek zamieszkujecie za granicą, to i tak możecie prowadzić sprawę w Polsce. Nie stanowi to żadnego problemu, gdyż adwokat kanoniczny skieruje skargę powodową (wniosek, pozew) w Twoim imieniu oraz zajmie się wszystkim za Ciebie.

Niezależnie od tego czy mówimy – w kontekście procesu o tzw. „unieważnienie małżeństwa” – o takich państwach jak: Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia, Irlandia Północna, Niemcy, Francja i Hiszpania czy też: Włochy, Holandia, Norwegia, Szwecja, Białoruś, Ukraina, Brazylia, Argentyna, USA czy Kanada.

Nasza kancelaria prawa kanonicznego umożliwia złożenie zeznań – zarówno stronom, jak i świadkom – za granicą, bez konieczności przyjeżdżania do kraju. Dzięki temu można oszczędzić czas i pieniądze.

Z kolei prawnik kanonista – po udzieleniu pełnomocnictwa – zajmie się wszystkim w w Polsce reprezentując Cię jako pełnomocnik i adwokat kościelny ad causam (ad casum).

„Unieważnienie małżeństwa” w Niemczech, UK, USA i Kanadzie

Kościół katolicki w Niemczech podzielony jest na 7 metropolii: Bamberg, Berlin, Freiburg im Breisgau, Hamburg, Köln, München und Freising i Paderborn. Każda z tych metropolii dzieli się na diecezje, w której ustanowiony jest sąd kościelny, który rozpatruje sprawy o – błędnie określane – „unieważnienie ślubu kościelnego”.

Kościół katolicki w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej składa się z 6 metropolii: Armagh, Birmingham, Cardiff, Liverpool, Southwark i Westminster z siedzibą w Londynie. Z kolei w Irlandii znajdują się 3 metropolie: Cashel and Emly, Dublin i Tuam.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej Kościół katolicki dzieli się na 35 metropolii: Anchorage, Atlanta, Baltimore, Boston, Chicago, Cincinnati, Denver, Detroit, Dubuque, Galveston-Houston, Hartford, Indianapolis, Kansas City, Los Angeles, Louisville, Miami, Milwaukee, Mobile, New Orleans, New York, Newark, Oklahoma City, Omaha, Philadelphia, Portland in Oregon, Saint Louis, Saint Paul and Minneapolis, San Antonio, San Francisco, Santa Fe, Seattle, Washington, Hagåtña, Samoa-Apia, San Juan de Puerto Rico.

Z kolei Kanada posiada takie metropolie jak: Edmonton, Gatineau, Grouard–McLennan, Halifax–Yarmouth, Keewatin–Le Pas, Kingston, Moncton, Montréal, Ottawa, Québec, Regina, Rimouski, Saint-Boniface, Saint John’s, Newfoundland, Sherbrooke, Toronto, Vancouver i Winnipeg.

Od czego zacząć „unieważnienie ślubu kościelnego”?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z adwokatem kościelnym. Wpierw jednak należy się upewnić, że prawnik kanoniczny posiada wszelkie uprawnienia. Bez nich nie może występować w sądzie biskupim i najczęściej udzieli błędnej porady prawnej za którą i tak trzeba będzie zapłacić.

Należy wystrzegać się wszystkich adwokatów czy radców prawnych, nie mających ukończonych studiów z zakresu prawa kanonicznego oraz nie posiadających zatwierdzenia przy danym sądzie kościelnym.

W przypadku braku informacji o uprawnieniach na stronie internetowej, należy poprosić osobę – która firmuje się jako „adwokat od (do) rozwodu kościelnego” – o skany dyplomów potwierdzających posiadane wykształcenie w zakresie prawa kanonicznego.

Jakie masz szanse na „rozwód kościelny”?

Nasza kancelaria kanoniczna umożliwia poradę prawną, którą przeprowadzi adwokat sądu kościelnego.

Dzięki niej można dowiedzieć się jakie są szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Co najważniejsze, pomagamy także osobom zamieszkującym za granicą.

Można tego dokonać wypełniając – nawet z poziomu telefonu – formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie internetowej: pokaż.

W przypadku niemożności wypełnienia formularza, można skontaktować się telefonicznie lub mailowo, nawet jeżeli przebywasz za granicą. Chcąc uniknąć opłat, skorzystaj z aplikacji WhatsApp.

Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj: pokaż.

Jeżeli akurat będziesz w Polsce, to spotkajmy się osobiście w jednym z naszych biur: pokaż.

4.8/5 - (27 votes)


    Czytaj więcej

    4.3 10 votes
    Article Rating
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments