Adwokat kościelny Płock, Włocławek

Kancelaria prawa kanonicznego Dawid Niemczycki świadczy kompleksową pomoc prawną osobom zainteresowanym procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Pomoc ta obejmuje w szczególności: porady prawne z zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego oraz wsparcie przed instytucjami kościelnymi, zwłaszcza, gdy sprawa ma być rozpatrywana przez Sąd Biskupi Płocki oraz Sąd Kościelny Diecezji Włocławskiej.

Redakcja skargi powodowej – określanej nieprecyzyjnie jako wniosek lub pozew – rozpoczyna kompleksowe zajęcie się sprawą o tzw. „unieważnienie małżeństwa kościelnego” czy „rozwód kościelny”. Płock i Włocławek oraz pozostałe miejscowości (np. Sierpc, Ciechanów, Konin i Sieradz) – diecezji płockiej i włocławskiej – to podstawowy obszar naszej działalności.

Adwokat kościelny Płock

Profesjonalny prawnik kościelny Płock

Adwokat kościelny (Płock, Włocławek) – jaką odgrywa rolę?

Prawnik kanoniczny to osoba, która musi posiadać odpowiednie cechy oraz kwalifikacje. Przede wszystkim chodzi o dokładną (i oficjalnie potwierdzoną) znajomość przepisów prawa kanonicznego. W tym zawodzie liczy się jednak również nieposzlakowana opinia oraz przywiązanie do wartości katolickich. Tylko takie cechy gwarantują mandat do reprezentowania Klientów przed instytucjami kościelnymi w procesie o tzw. „unieważnienie sakramentu małżeństwa”.

Adwokat kanoniczny zajmuje się zarówno profesjonalnym doradztwem prawnym, jak i m.in. kompleksową obsługą spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W przypadku wątpliwości co do zasadności przyczyn mających stanowić podstawę do tzw. „unieważnienia ślubu kościelnego”. Adwokat kościelny – nazywany także jako adwokat od (do) rozwodu kościelnego czy prawnik kanonista – swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera osobę zainteresowaną rozpoczęciem procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Tzw. „rozwód kościelny” – możliwe przyczyny

Stwierdzenie nieważności małżeństwa (bo tak brzmi poprawna nazwa tej procedury) może nastąpić wyłącznie w związku z wystąpieniem konkretnych powodów, określonych w prawie kanonicznym. Ostateczna ocena należy do sądów kościelnych – w tym przypadku w Płocku i Włocławku. Wśród możliwych przesłanek, wymienić można:

  • niewystarczający wiek,
  • pokrewieństwo lub powinowactwo,
  • święcenia,
  • impotencję,
  • chorobę psychiczną,
  • symulację (awersja do ślubu kościelnego czy niechęć do posiadania potomstwa),
  • wykluczenie któregoś z przymiotów małżeństwa, np. jedności (wskutek pozostawania w relacji pozamałżeńskiej, czyli zdrad) albo nierozerwalności (dopuszczania rozwodu w przypadku wystąpienia nieporozumień),
  • brak formy kanonicznej – nieprawidłowy sposób zawarcia małżeństwa, brak uprawnień osoby asystującej przy zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa Płock

Szczegółowa lista przyczyn w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa (tzw. „rozwód kościelny”), podzielona na trzy podstawowe grupy jest wymieniona bezpośrednio w przepisach prawa kanonicznego. Jej szersze omówienie można znaleźć tutaj: pokaż. Dlatego tak ważna jest konsultacja z prawnikiem kościelnym, który pomoże określić wartość podanej przyczyny oraz oceni niezbędny materiał dowodowy, np. świadków czy dokumentację medyczną.

Adwokat kościelny Płock, Włocławek – kancelaria kanoniczna Dawid Niemczycki

Fachową pomoc prawną w procesie o – błędnie określany – „rozwód kościelny” można uzyskać na obszarze całej diecezji płockiej i włocławskiej. Kancelaria Kanoniczna wesprze osobę zainteresowaną procesem nie tylko w takich miastach jak: Płock i Włocławek.

Przed przystąpieniem do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa warto skorzystać z konsultacji prawnej, której celem jest zbadanie swoich szans. Konsultację przeprowadzi adwokat kościelny, nazywany także jako adwokat prawa kanonicznego. Aby z niej skorzystać, wystarczy wypełnić niniejszy formularz kontaktowy: pokaż

Rozwód kościelny Płock

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w 45 dni

Kancelaria kanoniczna i pracujący w niej adwokat kościelny umożliwi także skierowanie sprawy o tzw. „rozwód kościelny” do procesu skróconego. Prawo kanonicze określa, że czas trwania tej procedury wynosi 45 dni (w praktyce kilka miesięcy).

Czym jest proces skrócony przed biskupem oraz jakie powody umożliwią jego zainicjowanie można przeczytać tutaj: pokaż.

Kontakt

    W czym możemy Ci pomóc?


    Czytaj więcej