Adwokat kościelny – Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski

Kancelaria Kanoniczna Dawid Niemczycki świadczy kompleksową pomoc prawną w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Procedura ta dosyć często określana jest błędnie jako „rozwód kościelny” czy „unieważnienie ślubu kościelnego”.

Adwokat kościelny, określany także jako prawnik kanonista, to osoba niezbędna w całym procesie o tzw. „unieważnienie małżeństwa”, ponieważ jest on uznawany przez władze kościelne za przedstawiciela strony postępowania, zwłaszcza gdy sprawa rozpatrywana jest przez Sąd Kościelny Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Nasza kancelaria prawa kanonicznego świadczy pomoc nie tylko w takich miastach jak: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, lecz także: Głogów, Nowa Sól, Żary, Żagań i Świebodzin. Dzięki temu adwokat kościelny zaoferuje kompleksową pomoc i zapewni skuteczność postępowania na całym obszarze diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Adwokat kościelny Zielona Góra

Profesjonalny prawnik kościelny Zielona Góra

Tzw. „rozwód kościelny” Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski

Warto zaznaczyć, dlaczego takie pojęcia jak: „rozwód kościelny”, „unieważnienie małżeństwa” czy „unieważnienie ślubu kościelnego” określone zostały jako błędne. Rozwód kojarzy się jednoznacznie w kontekście prawa świeckiego z oficjalnym zakończeniem małżeństwa w wyniku rozprawy sądowej wskutek trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Prawo kanoniczne w żadnym razie nie przewiduje takiej możliwości. Jedynie poprawnym – z punktu widzenia nauki Kościoła katolickiego – jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. Procedura ta polega na wykazaniu, że sakramentalny związek nie zaistniał. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Podstawowe powody to:

  • niewystarczający wiek,
  • pokrewieństwo i powinowactwo,
  • święcenia,
  • impotencja, czyli niemoc płciowa,
  • choroba psychiczna,
  • symulacja, czyli niechęć do ślubu kościelnego albo wykluczenie potomstwa,
  • ustawiczne zdrady – przed i po ślubie,
  • niepłodność (bezpłodność) – w niektórych przypadkach,
  • brak upoważnienia duchownego do asystowania przy zawarciu małżeństwa.

Oczywiście możliwych przyczyn jest więcej, a do tego tworzą one trzy podstawowe grupy: wady zgody małżeńskiej, przeszkody zrywające i brak formy kanonicznej. Więcej na temat powodów umożliwiających wszczęcie procesu o tzw. „unieważnienie małżeństwa kościelnego” można przeczytać tutaj: pokaż.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa a sąd kościelny

Proces o orzeczenie nieważności małżeństwa przed sądem kościelnym w Gorzowie Wielkopolskim, wiąże się z koniecznością przejścia przez konkretną procedurę, określoną przez prawo kanoniczne. Potrzebny jest poprawny wniosek lub pozew (poprawnie: skarga powodowa), materiały dowodowe, np. zeznania świadków czy dokumentacja medyczna, a także pozostałe dokumenty niezbędne do uruchomienia procesu.

Następnie adwokat kościelny (prawnik kanoniczny, adwokat od (do) „rozwodu kościelnego”) musi wykazać, że rzeczywiście zaistniała istotna przyczyna stanowiąca podstawę do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Jeżeli sąd kościelny nie przychyli się do uwag, które wniósł Obrońca Węzła Małżeńskiego, to sakrament małżeństwa zostaje uznany za niebyły. W razie niepowodzenia adwokat sądu kościelnego zainicjuje proces w II instancji poprzez zredagowanie takich pism jak: apelacja i jej poparcie, czyli uzasadnienie.

Rozwód kościelny Zielona Góra

Kancelaria kanoniczna Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski – Adwokat kościelny Dawid Niemczycki

Przed złożeniem skargi powodowej, niezwykle istotnym jest określenie swoich szans w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W tym celu warto skorzystać z nieodpłatnej konsultacji prawnej, której celem jest wskazanie szans w procesie o tzw. „rozwód kościelny”.

Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić niniejszy formularz kontaktowy: pokaż.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w 45 dni

Kancelaria kanoniczna i pracujący w niej adwokat kościelny umożliwi także skierowanie sprawy o tzw. „rozwód kościelny” do procesu skróconego. Prawo kanonicze określa, że czas trwania tej procedury wynosi 45 dni (w praktyce kilka miesięcy).

Czym jest proces skrócony przed biskupem oraz jakie powody umożliwią jego zainicjowanie można przeczytać tutaj: pokaż

Kontakt

    W czym możemy Ci pomóc?


    Czytaj więcej