PATOLOGICZNE UZALEŻNIENIE OD HAZARDU A „UNIEWAŻNIENIE ŚLUBU KOŚCIELNEGO”

Co ma wspólnego Las Vegas, Monte Carlo i Makau z procesem o – błędnie określany – „rozwód kościelny”? Tym słowem jest hazard. Nasza kancelaria prawa kanonicznego co raz częściej zajmuje się sprawami o tzw. – „unieważnienie ślubu kościelnego”, w których przyczyną jest patologiczne uzależnienie od hazardu.

Osoby zainteresowane procesem o tzw. „unieważnienie sakramentu małżeństwa” wyraźnie wskazują, iż patologiczny hazard bywa główną przyczyną rozpadu małżeństwa, które zakończyło się rozwodem cywilnym.

Czym jest hazard?

Hazard towarzyszy człowiekowi od czasów starożytnych cywilizacji. Jego źródłosłów wywodzi się z języka arabskiego, gdzie oznacza „grę w kości”. Wskazuje się, iż pod tym pojęciem kryją się wszelkie rozrywki – głównie gry i zakłady – gdzie przedmiotem są pieniądze.

Jednakże klasyczne rozumienie hazardu wiążę się jeszcze z dwiema cechami, które grom i zakładom muszą towarzyszyć. Mianowicie jest to ryzyko i przypadek. Mówiąc najprościej, rozrywka staje się hazardem, gdy gra lub zakład pieniężny oparty jest o ryzyko, a jego wynik zależy od przypadku.

Które gry traktowane są jako hazard?

Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych wskazuje, iż grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty oraz gry na automatach.

Grami losowymi są gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku.

Należą do nich: gry liczbowe, loterie pieniężne, gra telebingo, gry cylindryczne (np. ruletka), gry w kości, gra bingo pieniężne, gra bingo fantowe, loterie fantowe, loterie promocyjne oraz loterie audiotekstowe, w skład których wchodzą odpłatne połączenie telefoniczne lub wysyłanie wiadomości tekstowych z użyciem publicznej sieci telekomunikacyjnej.

Zakładami wzajemnymi zaś są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu, np. totalizatory lub bukmacherstwo.

Nie każda jednak gra w karty jest traktowana jako hazard, gdyż do tego katalogu ustawa zalicza jedynie: gry black jack, poker i bakarat (w nią uwielbia grać James Bond), jeżeli są rozgrywane o nagrody pieniężne lub rzeczowe.

Z kolei grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.

Etapy rozwoju patologicznego hazardu i objawy mu towarzyszące

Niejednokrotnie jako prawnik i adwokat kościelny spotykam się z przypadkami, gdzie gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty oraz gry na automatach powodują zaburzenie nawyków i uniemożliwiają kontrolę impulsów. Wówczas mamy do czynienia z patologicznym uzależnieniem od hazardu.

Dobry prawnik kanonista zauważy także, iż uzależnienie od hazardu rozpoczyna się we wczesnym wieku (dzieci i nastolatkowie), a okres ten definiowany jest jako faza zainteresowania hazardem. Okazjonalne granie oraz marzenie o dużych wygranych powoduje wejście w fazę zwycięstw.

Dobra passa musi kiedyś się skończyć. Jej początkiem jest faza strat, które popychają osobę uzależnioną od hazardu do pożyczania pieniędzy od znajomych oraz brania kredytów i pożyczek. Niestety zobowiązania te zaciągane są często na współmałżonków, którzy także zaczynają mieć problemy finansowe.

Niestety z czasem dochodzi do utraty pracy i odseparowania się od rodziny. Rozpoczyna ona fazę desperacji, która wiążę się z popełnianiem przestępstw – np. wyłudzaniem pieniędzy czy kradzieżami. Poziom zaawansowania zaburzenia kończy się fazą utraty nadziei. Wówczas to małżeństwo i rodzina zaczynają się rozpadać, a przyjaciele i znajomi zaczynają odsuwać się od osoby uzależnionej.

Osoba, która zechce podjąć terapię – rozpocznie fazę odbudowy, w przeciwnym razie patologiczne uzależnienie od hazardu stale się pogłębia.

Czym jest patologiczne uzależnienie od hazardu i co ma wspólnego z procesem o tzw. „rozwód kościelny”?

Uzależnienie od hazardu definiowane jest jako nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który wiąże się z okresowym albo stałym przymusem podejmowania czynności związanych z hazardem.

Cechami umożliwiającymi rozpoznanie patologicznego hazardu są:
• przymus brania udziału w grach i zakładach pieniężnych,
• chęć zdobycia środków pieniężnych na gry i zakłady za wszelką cenę i wszystkimi sposobami, np. wskutek dopuszczania się kradzieży,
• zaburzenia pojawiające się u osób uzależnionych od hazardu po zaprzestaniu grania albo w obliczu poniesienia porażki, np. próby samobójcze.

Uzależnienie od hazardu stanowi jedną z przyczyn umożliwiających wszczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, nazywane niepoprawnie jako „rozwód kościelny” czy „unieważnienie małżeństwa”. Bardzo wiele zależy od konkretnego przypadku, czyli historii małżeństwa osoby zainteresowanej orzeczeniem nieważności małżeństwa.

Nie kieruj sprawy do sądu kościelnego bez zbadania swoich szans

Zainicjowanie postępowania przed sądem kościelnym powinno rozpocząć się od porady prawnej, którą przeprowadzi adwokat sądu kościelnego, nazywany także jako adwokat od (do) rozwodu kościelnego.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu, którą posiada prawnik kościelny osoba zainteresowana będzie w stanie powziąć informację, czy jej sprawa może zostać wniesiona na wokandę sądu biskupiego.

Co więcej, nasza kancelaria kanoniczna i pracujący w niej adwokat prawa kanonicznego jest w stanie jasno określić, czy sprawa będzie mogła zostać rozpatrzona w trybie procesu skróconego, który wiąże się z uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa w 45 dni (w praktyce – kilka miesięcy).

Więcej o tym trybie przeczytasz tutaj: JAK UZYSKAĆ STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI MAŁŻEŃSTWA W 45 DNI? CZYLI PROCES SKRÓCONY W PRAKTYCE

Jak rozpocząć formalnie proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Po poradzie prawnej, możliwe jest formalne zainicjowanie procesu o tzw. „unieważnienie ślubu kościelnego”. Odbywa się to jedynie wówczas, gdy prawnik kanoniczny sporządzi skargę powodową, czyli wniosek lub pozew o tzw. „unieważnienie małżeństwa kościelnego”.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze inne powody dadzą Ci tzw. „rozwód kościelny”, to koniecznie zajrzyj tutaj: POWODY, DZIĘKI KTÓRYM ZAWSZE UZYSKASZ “ROZWÓD KOŚCIELNY”

4.7/5 - (13 votes)


    Czytaj więcej

    5 2 votes
    Article Rating
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Stanisław
    Stanisław
    3 lat temu

    Ogromna dawka wiedzy. Tym bardziej, że długo myślałem o tym, aby zacząć proces o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Wiem już znacznie więcej dzięki temu artykułowi. Taki adwokat kościelny jest mi potrzebny!